Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
logo
SHISA akcesoria do sztuk walki oyama-karate.eu BUSHIDO akcesoria do sztuk walki goods.pl - biała broń, militaria, sztuki walki, fantasy, larp Terminarz zawodów Judo

Stopnie Kyu & Dan w Judo

Pas

Nauczanie Judo przebiega w stopniach zaawansowania technicznego KYU (6 stopni uczniowskich) i DAN (10 stopni mistrzowskich). Do zdobycia kolejnych stopni KYU wymagane są umiejętności techniczne i odpowiednie wyniki w turniejach. Po zdobyciu, uzyskaniu wszystkich stopni KYU, judoga, może przystąpić do egzaminu na stopień mistrzowski DAN. Do VI DAN jest tak samo jak ze stopniami KYU. Od VII DAN, stopnie mają charakter honorowy. Stopnie VII DAN i VIII DAN są przyznawane przez kontynentalne federacje (np. Europejska Federacja Judo - EJF) na wniosek krajowych związków, natomiast stopnie IX DAN i X DAN przyznaje Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) na wniosek federacji kontynentalnych. Za wybitne zasługi, działania w świecie Judo.

Każdy ćwiczący po opanowaniu pewnej ilości elementów technicznych i zdania egzaminu , uzyskuje wyższy stopień i ma prawo noszenia pasa odpowiedniego koloru.

Pas którym przepasana jest judoga (mocniejsze kimono) nazywa się "obi".

Stopnie uczniowskie Kyu

6 kyu – biały pas (rokyu)
5 kyu – żółty pas (gokyu)
4 kyu – pomarańczowy pas (yonkyu)
3 kyu – zielony pas (sankyu)
2 kyu – niebieski pas (nikyu)
1 kyu – brązowy pas (ikkyu)

Stopnie mistrzowskie Dan

1 dan – pas czarny (shodan)
2 dan – pas czarny (nidan)
3 dan – pas czarny (sandan)
4 dan – pas czarny (yodan)
5 dan – pas czarny (godan)
6 dan – biało-czerwony / czarny (rokudan)
7 dan – biało-czerwony / czarny (shichidan)
8 dan – biało-czerwony (hachidan)
9 dan – czerwony / czarny(kyudan)
10 dan – czerwony / czarny (judan)

Regulamin uzyskania stopni Kyu & Dan w Judo

Pas

Zamieszczam tutaj link do regulaminu Polskiego Związku Judo. Plik do odczytania lub pobrania. W regulaminie są wyszczególnione wszystkie kryteria odnośnie wymagań technicznych, sportowych, czasowych. Które trzeba spełnić, aby uzyskać dany stopień Kyu lub Dan.

REGULAMIN UZYSKANIA STOPNI KYU I DAN POLSKIEGO ZWIĄZKU JUDO

UKS Judo Świętochłowice UKS Judo Mysłowice UKS Judo Tarnowskie Góry Dojo Oyama-Karate
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!