Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
logo
SHISA akcesoria do sztuk walki oyama-karate.eu BUSHIDO akcesoria do sztuk walki goods.pl - biała broń, militaria, sztuki walki, fantasy, larp Terminarz zawodów Judo

O Jujutsu słów kilka

Jujutsu

Jujutsu Japońska tradycyjna sztuka walki bez broni jak i z użyciem małego oręża. Jujutsu oznacza dosłownie "sztuka ustępliwości", "sztuka miękkości". W okresach Nara i Heian (VIII-XII w.) w czasie przyjęć na dworze cesarskim organizowano walki o charakterze rytualnym o nazwie Sechie-Zumō. W okresie Edo (1600–1868) z tradycji tej powstała sztuka walki w samoobronie o nazwie Jujutsu. Rozpowszechniły się wówczas szkoły Jujutsu, które zaczęły jednak zanikać wraz z końcem ery samurajów.

Tradycyjne Jujutsu nie było sztuką walki przeznaczoną wyłącznie do obrony. Miało "zniszczyć" przeciwnika i do minimum zmniejszyć możliwość kontrataku. Nie istniało pojęcie "zakazanych technik". Pełny zakres technik Jujutsu obejmował: chwyty (kumi), rzuty (nage), trzymania (osae), dźwignie (kansetsu), duszenia (shime), uderzenia (uchi), kopnięcia (keri) oraz ataki na punkty witalne (kyūsho, tsubo).

Na śwecie istnieje wiele odmian Jujutsu np: BJJ "Brazylijskie Ju Jitsu", Goshin Ryu Jiu Jitsu, Kempo Tai Jutsu, Shinyo Shinden-Ryu Yawara oraz wiele innych.

Ciekawostka: przez lata Jujutsu dorobiło się wielu odmian w nazewnictwie, mowie i piśmie. Przykładowe wersje nazwy: Jiu-Jitsu, jiujitsu, jujitsu, dżu-ditsu.

Stopnie uczniowskie Kyu w Jujutsu

Bez stopnia (mukyu)
10 - (jukkyu)
9 - (kyukyu)
8 - (hachikyu)
7 - (nanakyu)
6 kyu – biały pas (rokyu)
5 kyu – biały pas / żółty pas (gokyu)
4 kyu – biały pas / pomarańczowy pas (yonkyu)
3 kyu – biały pas / zielony pas (sankyu)
2 kyu – biały pas / niebieski pas (nikyu)
1 kyu – brązowy pas (ikkyu)

Stopnie mistrzowskie Dan w Jujutsu

1 dan – pas czarny (shodan)
2 dan – pas czarny (nidan)
3 dan – pas czarny (sandan)
4 dan – pas czarny (yodan)
5 dan – pas czarny (godan)
6 dan – biało-czerwony / czarny (rokudan)
7 dan – biało-czerwony / czarny (shichidan)
8 dan – biało-czerwony / czarny (hachidan)
9 dan – czerwony / czarny(kyudan)
10 dan – czerwony / czarny (judan)

UKS Judo Świętochłowice UKS Judo Mysłowice UKS Judo Tarnowskie Góry Dojo Oyama-Karate
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!