Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
logo
SHISA akcesoria do sztuk walki oyama-karate.eu BUSHIDO akcesoria do sztuk walki goods.pl - biała broń, militaria, sztuki walki, fantasy, larp Terminarz zawodów Judo

Trochę historii

Judo

Judo jest sportową odmianą Ju Jitsu, powstałą w ubiegłym stuleciu w Japonii. JU - znaczy w japońskim języku: łagodny, zwinny, ustępliwy. DO - odnosi się do działalności ludzkiej w obrębie tej sztuki. Dosłownie oznacza sposób, drogę doskonalenia fizycznego oraz psychicznego. Podstawową zasadą tego sportu jest wykorzystanie naporu i agresywności przeciwnika dla skutecznego kontrataku, stworzenia korzystnej sytuacji do zaatakowania.

Ojcem Judo jest prof. Jigoro Kano. Jigoro Kano urodził się w 1860r. w Mikage, w prowincji Settsu. W latach młodzieńczych uczęszczał na treningi Ju Jitsu do wielu mistrzów, jednocześnie szukał zapisków o tradycjach różnych szkół Ju Jitsu i ich technikach, systemach.

Myślą przewodnią było stworzenie, opracowanie systemu skutecznego a zarazem na tyle pozbawionego starych brutalnych technik, aby mógł on odpowiadać nowoczesności. Zabicie czy ciężkie okaleczenie przeciwnika nie było już potrzebne, gdyż i pojedynki na śmierć i życie stały się archaizmem. Marzeniem Jigoro Kano było oczyszczenie swojego systemu, aby można go określić jako metodę wychowania, technikę samoobrony jak i nowoczesny sport.

Żadnego systemu samoobrony nie wymyślono za biurkiem. Kano doskonale rozumiał potrzebę nieustannego praktycznego weryfikowania założeń. W tym celu na przedmieściach Tokio - Shitaya, w buddyjskiej świątyni Eishoji wyanjoł pokoik, w którym mieściło się 12 mat tatami. Z czasem jego pokoik, salka stała się coraz bardziej popularna i Kano otworzył wielką salę na 100 tatami w dzielnicy Koishikawa. Na jej bazie stworzono później Kodokan - nazwa oznacza "Miejsce, gdzie uczy się Drogi".

Nowy system walki torował sobie drogę do sławy nie bez przeszkód. Ostatecznie pokonano je w 1886r., kiedy to odbył się "Turniej Prawdy", w któym najlepsi zawodnicy Kodokanu zmierzyli się z szkołą Yoshin-ryu kierowaną przez Totosuke Hikosuke. Kodokan odniósł druzgocące zwycięstwo.

Praca nad systemem trwała do 1922r. Przez cały ten czas Kano weryfikował różne techniki i dążył do tego, aby system był jak najprostszy w konstrukcji i najskuteczniejszy w działaniu. Niedługo przed II Wojną Światową Jigoro Kano próbował zainteresować Międzynarodowy Komitet Olimpijski nową dyscyplinę sportową. Wracając w 1938r. z posiedzenia MKOL w Kairze zmarł na pokładzie statku Hikawa-maru.

Kierownictwo Kodokanu objął Risei Kano - syn Jigoro Kano. Później został pierwszym prezydentem Światowej Federacji Judo (1953r.). W 1964r. Judo stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn, a od 1988r. dla kobiet.

UKS Judo Świętochłowice UKS Judo Mysłowice UKS Judo Tarnowskie Góry Dojo Oyama-Karate
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!